Bitcoin yatırımlarıyla bilinen yatırımcı ve girişimci Mike Novogratz, bitcoin yanlısı tutumunu sürdürmeye devam ediyor. Yapılan haberlere göre Novogratz, 500 milyon dolar değerindeki koruma fonunu kripto paralara, ICO’lara ve piyasada faaliyet gösteren şirketlere yatıracak.
Ünlü yatırımcı, bitcoin için “hayatımızda görebileceğimiz en büyük balon olacak” ifadesini kullansa da yatırımcıların hâlâ kazanma şansı olduğu kanısında.

“Fiyatlar, olması gereken seviyenin çok çok ötesine geçecek. Bu süreçten müthiş kârlı çıkılabilir ve planladığım şey de tam olarak bu.”

Novogratz’in bitcoin ve kripto paralar konusunda cesur ve düşündüğünü anında söyleyen bir tutuma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kripto paraların doğası gereği büyük sallantılar yaşadığını ve yüksek volatiliteye sahip olduğunu düşünürsek piyasa ortamının tam da Novogratz’ın istediği türden olduğu çıkarımında bulunabiliriz. Ünlü yatırımcının sözleri de bu savımızı doğrular nitelikte:

“5000 veya 4980 dolar fiyattan satış yaptım. Üç hafta sonra ise 3000 doları gördük ve alım fırsatı kovaladım. Eğer bu alanda iyiyseniz ve yatırım bağımlısıysanız kesinlikle çok eğlenceli bir iş.”

Zıt görüşler

Azılı bir bitcoin fanı olan Mike Novogratz ile zıt görüşlere sahip kişilerin varlığı da inkâr edilemez. Bu kişilerin başında bitcoin’i dolandırıcılık olarak nitelendiren JP Morgan CEO’su Jamie Dimon geliyor. Dimon’ın açıklamasından sonra JP Morgan’ın dibe vuran fiyatlardan bitcoin alması ve blockchain mühendisi için iş ilanı vermesi ise Dimon’ın samimiyetinin sorgulanmasına neden oluyor.

Bitcoin aleyhtarlarını son zamanlarda en çok sevindiren şey ise Çin’den gelen ICO ve borsa yasağı haberleri. Öte yandan Çin’in getirdiği yasakları yatırım fırsatı olarak görüp alım yapanların sayısı azımsanmayacak derecede fazla. Novogratz’ın yatırım stratejisinin de bu yönde olduğu oldukça aşikâr.

Kaynak: Cointelegraph